Dvorac Šenonso

By in , , , , , ,
2664
Dvorac Šenonso

Dvorac Šenonso, u francuskom originalu “Château de Chenonceau”, nalazi se u blizini istoimenog seoceta u departmanu Endr i Loara u centralnoj Francuskoj, u dolini reke Loare, i smešten je iznad njene pritoke – reke Šer, na osnovama nekadašnje vodenice i smatra se jednim od najslikovitijih zdanja u Dolini kraljeva.

Dvorac je poznat  kao „Dvorac šest dama“, a taj popularni naziv dobio je jer su u njemu boravile ugledne članice kraljevskih porodica: Katarina Mediči, Dijana Poatije, Luiza Loran, Gabrijela Estre, Kraljica Mago i Elizabeta austrijska.

 Istorija Šenonsoa počinje u XIII veku, međutim najzanimljiviji period njegovog postojanja jeste za vreme boravka Anria II.

 Anri II je 1545. godine poklonio dvorac svojoj ljubavnici Dajani od Poatjea, po čijem ukusu je prilagođen njegov izgled.

Nakon smrti kralja Anrija II 1559. godine, njegova udovica i regentica Katarina Mediči je naterala Dijanu de Poatje da dvorac zameni za onaj u Šomonu, nakon čega je od Šenonsoa napravila svoju omiljenu rezidenciju, dodajući nekoliko vrtova.

Tokom svoje vlasti potrošila je bogatstvo na ovaj dvorac, i na spektakularne noćne zabave koje je u njemu održavala.

Godine 1560. ovo mesto je bilo svedok prvog vatrometa ikada u Francuskoj, tokom proslave uspona njenog sina Fransoe II na presto. 1577. godine dodala je veliku galeriju preko postojećeg mosta, kao i sobe između kapele i biblioteke, te deo za poslugu.

Kada je Katarina preminula 1589. godine, zamak je otišao u posed njene snaje Luize de Loren-Vodemon, žene kralja Anrija III (trećeg sina Katarine Mediči na tronu). Kada su je obavestili da joj je muž ubijen pala je depresiju i ostatak života provela lutajući po hodnicima zamka obučena u crninu.

Potom je Anri IV poklonio dvoracsvojoj ljubavnici Gabrijeli d’Estri.

Sam izgled dvorca odlikuje se izuzetno uređenim unutrašnjim prostorom koji krasi autentičan nameštaj, brojni predmeti i umetničke slike, odeća i nakit iz celokupnog perioda postojanja dvorca.

  Dvorac nije bio previše zanimljiv za dinastiju Burbona tako da je poslednji kralj iz te dinastije koji ga je posetio bio Luj XIV.

 Za vreme francuske revolucije, dvorac je predstavljao jedini način za prelazak reke, pa zbog toga nije ni srušen. Za vreme ove revolucije, ime dvorca je promenjeno iz Chenonceaux u Chenonceau, izbačeno je “kraljevsko x” kako bi vlasnica udovoljila revolucionarima.

Godine 1913. dvorac je otkupila porodica Menije, poznata po proizvodnji čokolade, u čijem vlasništvu je i danas.

Šenonso je posle Versaja najposećeniji francuski dvorac.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *